Karrierkövető

Karrierkövető program

Rendkívül felemelő érzés egy versenyt követően győztesként állni a dobogó tetejére. Ezt az érzést átélik a versenyzők a gyermek-kölyök korosztályokban elért sikereik után és persze a legnagyobbak, a későbbi legendák egy-egy olimpiai, világbajnoki győzelmet követően. Ilyenkor teljesen természetes, hogy az ember legyőzhetetlennek tartja magát, úgy érzi mindent elért az életben, ami akart, a vágyai, céljai beteljesültek. A sikert és az azt követő katartikus állapotot követően az elhivatott sportoló újabb célokat tűz ki maga elé és azok megvalósításához, ahogy tette azt korábban is mindig, lázas edzésmunkába fog.
Az élsport és különösen a kajak-kenu, világos, egyértelmű elvrendszerek, munkafolyamatok és értékelés szerint zajlik. A sportolók fiatalon kerülnek ebbe a közegbe, ebben szocializálódnak, itt alakul ki értékrendjük, a sportolókra jellemző jellemvonásaik. De ezek mellett ehhez az életritmushoz, szabályrendszerhez szoknak, mely nagymértékben eltér a civil életre jellemző környezeti tényezőktől. A sikeres sportolókról szintén elmondható – és ez különösen igaz a kajak-kenu sportra – hogy sportpályafutások jelentősen meghaladja főiskolai tanulmányaik befejezésének idejét (jó esetben van ilyen), így a sport utáni civil karrierjüket is később kezdik meg, mint kortársaik. Szintén jellemző a többségre, hogy nem akkor fejezik be a sportot, amikor a csúcson vannak, hiszen további eredményeket remélnek, a kialakult élethelyzet a megszilárdult komfortzónájuk, illetve a támogatási rendszerekből származó jövedelmek is biztos megélhetést jelentenek még évekig.
Ám, amikor a befejezést jelentő súlyos, de szükségszerű döntést végül meg kell hozni, drasztikus életmódváltással járó nehézségek és lelki trauma kíséri azt. Ilyemkor válik világossá a sportolók jelentős részének az, hogy nem rendelkeznek tervekkel a sportpályafutásukat követő időszakra, nem számoltak azzal, hogy a sportban szerzett érdemeik jó ajánlólevél számukra, de ennél többet vár el tőlük a társadalom.
A karrierkövető program célja, hogy a versenyzőket a sport mellett hosszú távú tervezésre ösztönözze, segítsen érdeklődési körük meghatározásában, a sportban mutatkozó tehetségük mellett további értékeiket feltárja, tanulmányaikat tervezze és támogassa, ezzel segítve az átállás nehézségeinek leküzdését és lehetővé tegye a sportban elért sikeres karrier folytatását.


Programelemek:

A program megvalósításával kapcsolatos elvárások:
A program sikeres lebonyolításával a sportágban eredményes sportolók, már versenyzői pályafutásuk során határozott jövőképpel rendelkeznek az azt követő időszakra. Általános képességeik fejlesztésével motivációjuk, magabiztosságuk, önértékelésük javul, így sporteredményeik is jobbak lesznek. Kommunikációjuk több nyelven tiszta és világos, ez által a sportoló könnyebben „eladhatóvá” válik. Élménybeszámolók, motivációs beszélgetések során népszerűsítik magukat, a sportágat és a sportot.
Jelenleg a sportágra jellemző intenzív egyesületi és versenyzői létszámnövekedés fiatal szakemberek rendszerbe építését teszi szükségesé. A felmérések során kiválasztásra kerülnek azok a sportolók, akik adottságaik és érdeklődésük alapján a sportágban tarthatók, edzőként, sportvezetőként, rekreátorként vagy egészségügyi szakemberként.
Jelentős szempont továbbá, hogy a sportpályafutásukat elégedetten lezáró és később a civil életben sikeres emberek, nagyobb valószínűséggel vállnak a sportág támogatóivá.